A METRO 2033 és 2034 regények óriási sikere után a kortársak és rajongók is kedvet kaptak az íráshoz. Amellett, hogy a megfilmesítés jogai már a Metro-Goldwyn Mayernél vannak, a Metró Univerzum 2033 sorozat keretében már több mint 30 novella és regény látott napvilágot. A regény hivatalos oldalán rövid ismertető olvasható róluk, ahol az olvasók szavazatai alapján Dmitry Glukhovsky a legjobbakat segíti a megjelenésben. Ezek az írások a legkülönbözőbb stílusokban és terjedelemben, más és más hangulatban tárják fel a METRO 2033 világát, néhányuk el is hagyja Moszkvát, így megismerhetjük Szentpétervár, a Leningrádi terület, Kijev, Rosztov, sőt Nagy-Britannia túlélőinek történetét is. Pár angol, német és lengyel fordítást leszámítva ezek a művek oroszul jelentek meg, reméljük a nemzetközi megjelenésük már csak idő kérdése, s a mennyiség nem ment a minőség rovására.
A sort Vladimir Berezin Road Signs című regénye nyitotta 2009 decemberében, melyben néhány mindenre elszánt moszkvai túlélő egy ócska JAK-18 gyakorló repülőgéppel indul észak felé Szentpétervár romjait felderíteni. De született történet újraélesztett atom-tengeralattjáróról is, amelyik egy balti támaszpontról indul az Antarktisz felé a haldokló emberiség megmentésének reményében, olvashatunk szép és szomorú történetet a radioaktív hulladékok között szövődő szerelemről, a skót Ewanról, aki elrabolt családját keresve kénytelen elhagyni a glasgow-i metrót. Persze a legtöbb írás Moszkva sötét alagútjaiban játszódik, a magyarul is megjelent regények elvarratlan szálait bogozva ki, vagy bogozva még jobban össze.
Ha az írások csak fele annyira jók, mint a hozzájuk készült borítótervek, azt gondolom elégedettek lehetünk majd az angol vagy magyar megjelenéssel.