Az ebola egy 1976-ban azonosított vírus okozta zoonózis betegség, mely állatról emberre terjed. Természetes vírusgazdája nem ismert, leggyakrabban elhullott emlősök húsa, testnedve, a beteggel való közvetlen érintkezés terjeszti. Levegőben, érintéssel, szúnyogok által nem terjed. A betegség hordozója tünetmentessége alatt nem fertőz.
A betegség lefolyása: általában 5-10 nap a lappangási idő, ami után a klasszikus vírusfertőzés jelei (magas láz, izomfájdalom, hányás, hasmenés) mutatkoznak. A hirtelen fellépő első szakasz 5-7 napja alatt a szervezet megpróbálja legyőzni a kórokozót, ami az esetek 50-90%-ában sikertelen. Ezt követi a súlyosabb, halálos fázis a vérzéses láz tüneteivel (bőrkiütések, fokozott vérzékenység, szembevérzés, belső vérzések). A halált végül belső szervi elégtelenség vagy keringési sokk okozza.
A betegség kezelése: Az ebola-vírus gyógyszeres kezelése jelenleg eredménytelen (az állatkísérletek tesztjei csak a fertőzést követő 24 órában jártak pozitív eredménnyel). Hatékony védőoltás nem áll az orvosok rendelkezésére, a vakcinafejlesztés jelenleg nem érdeke a gyógyszergyártóknak. A tüneti kezelés a kiszáradás megelőzésében, keringés fenntartásában, vérzékenység esetén a vérveszteség pótlásában merül ki.
A mostani járvány előtt az ebola rövid lappangási ideje és gyors, általában halállal végződő lefolyása miatt soha nem terjedt tovább az adott területről, így nagyobb méretű járványt sem tudott okozni. Az ellene való védekezést ugyanakkor több dolog is hátráltatja. Egyrészt a betegségnek a kezdeti szakaszban nincs jellegzetessége, így az általános tünetek alapján laborvizsgálatok nélkül színte lehetetlen felismerni. Az orvosi ellátás Afrika szegényebb területein nem elégséges, megfelelő védőfelszerelés és fertőtlenítés nélkül maguk az orvosok, ápolók is ki vannak téve a fertőzés közvetlen veszélyének. A helyi temetkezési szokások - melyek során a gyászolók közelről érintkeznek a halottakkal - szintén elősegítik a megbetegedést, mint ahogy a vadon élő állatok húsának fogyasztása is. Mindezeket tetézi, hogy sok afrikai egyszerűen nem hisz a járvány létezésében vagy ha mégis, akkor a hagyományos törzsi gyógyítók praktikáira hagyatkozik. Olyanok is akadnak, akik rejtegetik halottaikat, ennél pedig kevés jobb módszer akad a vírus terjedésére.
A jelenlegi, 2013 decembere óta tartó járvány eddig hivatalosan 8400 megbetegedést okozott és 48%-os halálozási aránnyal 4033 áldozatot szedett Nyugat-Afrikában. A pontos adatokat lehetetlen megbecsülni, hiszen a helyi hatóságok eleve csak négy hónap után, 2014 tavaszán azonosították a vírust. Eddigre a fertőzés Guineáról már átterjedt Libériára és Sierra Leonéra. Június végére a járvány nyomon követése kicsúszott az MSF nemzetközi segélyszervezet kezéből, a megfékezés teljesen lehetetlenné vált az érintett országok számára. A WHO augusztusi közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy jelentősen alábecsülték a járvány nagyságát, a helyszínre küldött tudósítóik jóval több áldozatról számoltak be a hivatalos adatoknál. Ezzel egy időben Kongóban is kitört a járvány, a hivatalos álláspont szerint a nyugat-afrikaitól függetlenül, 70 fertőzöttel és 43 áldozattal.
Libériában nyár végére szükségállapotot hirdettek, s lezárták az ország kikötőit. Októberben az egészségügyi dolgozók sztrájkot hirdettek a veszélyességi pótlékuk emelése végett (eddigre több mint 400 ápoló kapta el a fertőzés a járvány kitörése óta). Szeptember közepén Guineában egészségügyi dolgozókat gyilkoltak meg a helyiek bozótvágó késekkel, őket téve felelőssé a járványért. Hasonló tévhit miatt a fertőtlenítő medikusok ellen is zavargások törtek ki más településeken. Ugyanakkor Sierra Leónéban három napos kijárási tilalommal igyekeztek megfékezni a járvány terjedését, s felvilágosítani az embereket a fertőzés természetéről és megelőzéséről.
A Reuters hírügynökség szerint nagy eséllyel el fog jutni a vírus októberben Európába is, ennek esélye Franciaországban 75%, Nagy-Britanniában 50%. Bruce Aylward (WHO) szerint a következő hónapokban megtízszereződik a fertőzöttek és áldozatok száma, ha a nemzetközi közösség nem lesz képes az eddigieknél hatásosabb fellépésre. Nos, ilyenek a kilátásaink.
forrás: MTI, WIKI, WHO